Szwecja jest krajem dość odległym nam kulturowo, dlatego też fakty, które dla Skandynawów nie są niczym szokującym, dla nas są cennymi ciekawostkami. Co więc może zainteresować nas w Szwecji?

 • 1. Sztokholmskie metro Metro w Sztokholmie uznane zostało za najdłuższą galerię sztuki na całym świecie. Jest to ogromne muzeum, w którym można spędzić wiele godzin, oglądając piękne dzieła. Tunnelbana liczy prawie 110 kilometrów i jest to system tuneli, w których działa około setka stacji na trzech liniach. Sieć łączy odległe zakątki Sztokholmu oraz jego przedmieścia z centralną częścią miasta. Pod względem długości dostępnych tras tunel zajmuje 28. miejsce na świecie. Tunnelbana nie jest typowym metrem, tylko kolejką, gdyż duża część stacji znajduje się nad powierzchnią, zaś jedynie 47 na 100 jest pod ziemią. Pociąg jeździ z prędkością 80 km/h. Rocznie metrem tym podróżuje tym około 320 milionów pasażerów. Największą ciekawostką może być tu cena jednorazowego biletu – 44 korony, czyli ponad 20 zł!
 • 2. Polskie akcenty w sztokholmskim metrze Jeżdżąc sztokholmskim metrem, natrafić możemy na miłe, polskie akcenty. Jeden z nich odnajdziemy na stacji Tensta. Na ścianach wypisany jest fragment inwokacji z „Pana Tadeusza”. Ujrzeć tam możemy także napisy „przyjaźń” w języku polskim oraz w innych językach.
 • 3. Ser z mleka łosia Wydawać się to może nieprawdopodobne, ale Szwedzi naprawdę piją mleko wydojone z samicy łosia! Wytwarza się z niego sery, które znajdują się na trzecim miejscu na świecie pod względem wysokiej ceny. Za kilogram sera z mleka łosia zapłacimy aż 500 euro! Co interesujące, produkowane są one przez jedno gospodarstwo, nazywane Domem Łosiów. Leży ono w Bjurholm, w centralnej części Szwecji. Zbudowanie marki nie było łatwe, przede wszystkim ze względu na charakter łosiów, które nie pozwalają do siebie podejść osobom, którym nie ufają. Na początku więc gospodarze oswajali łosie, spędzali z nimi dużo czasu, a nawet spali z nimi! Po pewnym czasie zwierzęta w pełni zaufały opiekunom. Nie był to jednak koniec problemów. Dojenie samic łosiów musi obywać się w zupełnej ciszy, by zwierzę nie odczuwało stresu. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż jednorazowo można uzyskać maksymalnie kilka litrów mleka – raczej przy ogromnym szczęściu – ale zdarza się, że wydojenie jedynie kilku mililitrów. Jedną klępę (samicę łosia) można doić trzy razy w roku, dlatego albo stado jest ogromne, albo uzyskujemy mało mleka. Wszystko to składa się na naprawdę wysoką cenę serów. W gospodarstwie produkuje się cztery rodzaje sera: vitmögelost (z białą pleśnią o kremowej konsystencji), krämig blåmögelost (z niebieską pleśnią, jest bardzo nietrwały, więc można spróbować go tylko na miejscu), torkad blåmögelost (suszony z niebieską pleśnią, o intensywnym smaku) oraz fetaost (nieco kwaśny, doskonale nadający się na desery).
 • 4. Najdłuższy na świecie most Najdłuższym na świecie mostem, który łączy dwa kraje jest most nad Sundem. Istnieje on od lipca 2001 roku i jak do tej pory żaden inny most nie pobił jego rekordu. Jego długość wynosi 7845 metrów, zaś przejazd samochodem trwa na nim 15 minut. Dzięki budowie mostu region Skåne został włączony do najbardziej uprzemysłowionego regionu w Danii.
 • 5. Dziwne fakty ze Szwecji
 • W Szwecji każda rodzina, która chce zmienić kolor swojego domu, musi uzyskać na to pozwolenie i posiadać licencję malarską.

  Na terenie prywatnym istnieje możliwość rozbicia namiotu na 24 godziny.

  Rząd nakazuje, aby przy ruchliwych drogach budować płoty, co ma zapobiegać wbieganiu łosiów na jezdnię.

  Oficjalny profil Szwecji na Twitterze co tydzień prowadzony jest przez innego obywatela.

  Szwedzi nie mają firanek. W ten sposób pokazują, że nie mają nic do ukrycia.

  Alkohol można tu zakupić do godziny 18 w tygodniu i do 15 w weekendy, jeśli oczywiście ma się ukończone 20 lat.

  Istnieje klub golfowy, którego jedna część położona jest w Szwecji, a druga w Finlandii.

  W Szwecji jest najwięcej restauracji McDonald’s w Europie, mimo że liczba mieszkańców oscyluje wokół zaledwie 10 milionów.