Szwedzka kuchnia jest uznawaną za jedną z najzdrowszych na całym świecie. Większość dań sporządzana jest z lokalnych, sezonowych produktów, w których obecnych jest mnóstwo witamin i minerałów. Co ciekawe, swoją tożsamość kulinarną Szwecja stworzyła stosunkowo niedawno, a wcześniej dieta tamtejszych mieszkańców była oparta na wzorcach państw europejskich oraz bliskowschodnich.

To, co znajduje się na talerzach Szwedów w największej mierze jest spowodowane położeniem kraju oraz jego klimatem. W związku z tym w jadłospisach znaleźć można dużą ilość ryb, które wyławia się z blisko położonego morza. Bardzo popularną przekąską jest tu na przykład śledź w różnych postaciach. Jada się tu ryby kiszone, suszone czy wędzone, co wywodzi się z tradycji z przeszłości, kiedy to mieszkańcy nie mieli bieżącego dostępu do świeżej żywności ze względu na zimny klimat.

Kuchnia szwedzka nie opiera się jednak tylko na rybach. Znajdziemy w niej również mięso. Popularnością cieszą się takie dania mięsne jak klopsiki, nazywany Köttbullar. Są to kuleczki nie większe od orzecha włoskiego, które wykonane są z mięsa wieprzowego. Poza tym często spotyka się tu wędzonego łososia z warzywami, co jest znane ostatnimi czasy także w naszej kuchni. Jedną z dziwniejszych potraw jest surströmming, czyli kiszony śledź, które wydaje się być wręcz niejadalne dla przyjezdnych chociażby przez intensywny zapach, który wydobywa się z puszki tuż po otwarciu. Surströmming przygotowuje się tuż po połowach śledzi, które mają miejsce w kwietniu i maju. Wówczas to ryby poddaje się kiszeniu w puszkach. Tak zakonserwowane śledzie mają być gotowe na święto powitania lata, a więc na 24 czerwca ze względu na długoletnią tradycję. Z ryb przygotowuje się także zupy rybne, które idealnie sprawdzają się zimą, ponieważ mają działanie rozgrzewające, a przy tym zawierają wiele cennych mikro i makroelementów.

Mniej znaną potrawą jest mięso z renifera. Na północy Szwecji znaleźć możemy hodowle tych zwierząt. Przykładem dania z renifera jest renskav, czyli podłużne, suszone lub mrożone kawałki mięsa, które poddaje się smażeniu. Co interesujące, Szwedzi spożywają naprawdę duże ilości mleka, a jego szklanką popija się niemalże każdy posiłek, szczególnie wśród dzieci. Niewiele osób wie, że jest to kraj, w którym pije się największe ilości kawy, co zapewne spowodowane jest niesprzyjającym dobremu nastrojowi i pobudzeniu klimatem. Zazwyczaj napój ten, jak i mnóstwo innych rzeczy – nawet zwykłych, wytrawnych dań – słodzi się dużą ilością cukru, ponieważ niegdyś cukier był towarem deficytowym ze względu na jego cenę, dlatego Szwedzi odbijają sobie te braki teraz. A skoro mowa o cukrze, warto wspomnieć o popularnych w Szwecji słodyczach. Jada się tu dużo ciast, w tym tych nadziewanych marcepanowym kremem oraz przepysznych bułeczek.

Huczne zabawy i wyjścia towarzyskie są zwykle zwieńczone piwem lub wódką. Pierwszy z alkoholowych napojów jest łatwo dostępny, czego nie można powiedzieć o mocniejszych trunkach, które można kupić tylko w określonych sklepach.

Jakie tradycje kulinarne wywodzą się ze Szwecji? Przede wszystkim doskonale nam znany szwedzki stół. Pochodzenie tego pojęcia tłumaczy się tym, że niegdyś odległości pomiędzy domami były niewielkie, dlatego gospodarze bardzo często zapraszali do siebie sąsiadów. Nie wiedział on, kiedy mogą nadejść, dlatego też na stole rozkładano wszystkie potrawy, by goście mogli zdecydować, co zjeść. Obiad szwedzki składał się z pięciu posiłków, w tym na przykład ze śledzi, serów, dań rybnych, mięsnych, sałatek, ciepłych potraw i deserów. W tradycji Szwecji obecne jest również święto raka, w czasie którego mieszkańcy zajadają się tym skorupiakiem, zaś wszędzie wokół można zobaczyć, a nawet usłyszeć – z wydobywającej się zewsząd muzyki – jego motyw.

Jak w każdej diecie, tak i w szwedzkiej, może brakować niektórych substancji odżywczych. Z pewnością pod dostatkiem jest kwasów tłuszczowych omega-3, dlatego nie jest konieczna jest ich suplementacja. Niemniej jednak przyda się tu przyjmowanie witaminy D3, której brakuje w klimacie Szwecji ze względu na niewielką obecność promieni słonecznych. Poza tym w diecie takiej może wystąpić niedobór witamin i minerałów, ponieważ spożywane produkty zwykle są przetworzone, a nie świeże.