Szwecja jest naprawdę wyjątkowym krajem, który znacząco różni się od miejsc typowo wakacyjnych. W końcu w niczym nie przypomina słonecznej, gorącej Kuby czy śródziemnomorskiego klimatu Włoch. A jednak jest wiele powodów, dla których warto odwiedzić ten kraj. Przedstawiamy niektóre z nich.

 • 1. Tort krewetkowy Dziwnym, a zarazem intrygującym przysmakiem, który można zjeść w Szwecji jest tort krewetkowy. Jest on bardzo popularny w tym kraju, choć dla nas wydaje się być co najmniej dziwny. Niemniej jednak warto spróbować tego dania, szczególnie jeśli jest się fanem majonezu, a nie na przykład owoców.
 • 2. Sztokholmskie metro Metro w Sztokholmie, a szczególnie Tunnelbana to jedna z największych atrakcji tego kraju. Jest to jednocześnie wielka galeria sztuki, a dzieła zostały stworzone przez ponad 150 artystów. Ponadto możemy tam natknąć się na wiele polskich akcentów, takich jak inwokacja z „Pana Tadeusza” w formie graffiti.
 • 3. Fika Fika jest szwedzkim zwyczajem, który polega na robieniu sobie przerw w pracy i jedzeniu posiłku oraz wypijaniu kawy wspólnie ze znajomymi. Szczególne znaczenie ma tu kawa, którą Szwedzi wprost kochają. Warto więc nie tylko odwiedzić Szwecję, ale nawet rozważyć zamieszkanie w niej choćby przez chwilę, by poczuć, jak relaksująca może być praca, gdy jest urozmaicona fiką.
 • 4. Książkowe wspomnienia z dziecięcych lat Kto nie pamięta lektury „Dzieci z Bullerbyn”? Była to chyba jedna z najpiękniejszych książek wczesnej podstawówki! Jadąc do Szwecji, będziesz mieć okazję, by zrobić sobie spacer po wiosce Bullerbyn i powrócić do wyobrażeń o niej. W Sevedstrop odtworzone zostało miejsce opisane przez Asrid Lindgren, dlatego grzechem byłoby tam nie zajrzeć!
 • 5. Świętowanie przesilenia letniego Jedną z atrakcji, jakie czekają na nas w dzień przesilenia letniego w Szwecji jest Midsommarstang, czyli Słup Majowy, wokół którego zbierają się ludzie i doskonale się bawią, tańcząc. Obecne są tam także różnego rodzaju konkursy i gry.
 • 6. Dzień raka Wbrew pozorom, nie jest to święto, w czasie którego mówi się o profilaktyce. Jest to po prostu święto skorupiaków. Jada się je tu przez cały rok, jednak Kräftskiva odbywa się końcem sierpnia oraz początkiem września. Jest to rytuał Szwedów, który ma na celu pożegnanie się z latem. Tego dnia w zasadzie na każdym kroku można spotkać motyw raka – na serwetkach, ozdobach, a nawet w muzyce!
 • 7. Dom Łosia Älgens Hus, czyli Dom Łosia to gospodarstwo w centralnej części Szwecji, w którym produkuje się sery z mleka łosia. Z pewnością warto je odwiedzić, ponieważ nigdzie na świecie nie spotkacie takich specjałów! Jest to oczywiście spory wydatek, ale wspomnienia zawsze są bezcenne.
 • 8. Fjällbacka Fjällbacka to miejsce, w którym możemy przejść się szlakiem bohaterów z kryminałów Camilli Läckeberg. Ponadto znajduje się tu niezwykle piękne wybrzeże, które prezentuje niesamowite krajobrazy.
 • 9. Melodifestivalen Melodifestivalen to nie tylko konkurs piosenki, ale przede wszystkim styl życia. W dzień eliminacji do Eurowizji całe szwedzkie rodziny zasiadają przed telewizorami, by śledzić festiwal. Szwedzi żyją muzyką, a każde takie wydarzenie celebrują. Nigdzie na świecie nie spotkamy aż tak interesującego podejścia do Melodifestivalen. Warto tam przyjechać i poczuć tę atmosferę razem z mieszkańcami Szwecji.
 • 10. Najostrzejsze kiełbaski na świecie Szwecja jest znana między z innymi z najostrzejszych kiełbasek świata - Harakiri Korven. Według skali Scoville’a jej ostrość wynosi dwa miliony. Hot z Harakiri Korven kosztuje 100 koron, a więc cena jest dość powalająca, jednak każdy, kto zje go do końca, nie musi za nią płacić.
 • 11. Zorza polarna Zdecydowanie najwspanialszą rzeczą, jaka może nas spotkać w Szwecji jest zobaczenie zorzy polarnej. Im dalej na północ się udamy, tym większa szansa, że zobaczymy ją w pełnej okazałości. Możliwe jest ujrzenie jej także w obserwatorium Aurora Sky Station.
 • 12. Kryssning Kryssning, czyli wycieczki promowe to coś, dla czego warto odwiedzić Szwecję. Kraj ten słynie z pięknych archipelagów, które ujrzeć możemy między innymi z promu.