Szwedzi cechują się wysoką kulturą oraz ogromnym poszanowaniem tradycji i historii własnego kraju. Rozmawiając z mieszkańcem tego państwa nie sposób jest nie zauważyć, że patrzy on w oczy, co jest przejawem wielkiego szacunku. Otwartość, uprzejmość i pomocność, jaką wykazują Szwedzi jest naprawdę imponująca i powoduje, że czujemy się, jak byśmy znali ich od lat. Ich spojrzenie na świat jest jednak nieco inne – są bardzo racjonalni i obiektywni. Sam kraj jest jednym z najciekawszych na świecie. Jeżeli planujesz wycieczkę do tego skandynawskiego zakątka, powinieneś dowiedzieć się co nieco o zwyczajach i tradycjach, jakie tam panują. Jeśli natomiast wcale nie zamierzasz zwiedzać świata to taka wiedza przyda Ci się z czystej ciekawości.

Najważniejsza jest dla Szwedów etykieta. Dobre wychowanie i wyważone zachowanie to coś, do czego przywiązują się największą wagę i po czym ocenia się człowieka. Szwedzi mają w zwyczaju utrzymywać kontakt wzrokowy w trakcie rozmowy, co dla osób, które do tego nie przywykły, może być dość krępujące. Mieszkańcy są bardzo przyjaźni dla turystów, lubią zagadywać, aczkolwiek na osoby, które przynajmniej w podstawowym stopniu posługują się szwedzkim, patrzą zdecydowanie bardziej przychylnie, choć około 80% Szwedów dobrze mówi po angielsku. Nie musimy obawiać się, że spotkamy się tu z jakimkolwiek przejawem nietolerancji czy złośliwości. Niemniej jednak na każdym kroku można usłyszeć o zdecydowanie innych stereotypie Szweda, który rzekomo jest oschły, nudny i bierny. Na szczęście jest to tylko stereotyp, który nie ma wiele wspólnego z prawdą. Co prawda, są oni realistami i charakteryzują się dość dużą powagą, aczkolwiek jest to przejaw ich dobrego wychowania, a nie chłodnego charakteru. Ludzie są życzliwi i pomocni, dlatego nawet z problemem nie zostaniemy sami. Ponadto Szwedzi są bardzo oczytanymi ludźmi, a w ich kraju wciąż bardzo istotnym elementem kultury są namiętnie czytane gazety, które nie zostały wyparte przez telewizję czy Internet, jak to się stało w innych państwach.

Na co warto się skusić jadąc do Szwecji i chcąc zaznać nieco tamtejszej kultury? Przede wszystkim na miejscowe przysmaki. Należą do nich między innymi Köttbullar, czyli mięsne klopsiki w brunatnym sosie. Ponadto znajdziemy tam również przepyszne słodkie bułeczki. Najbardziej popularne są oczywiście dania z owoców morza, w tym ryby, przy czym osobom szukającym wrażeń polecamy surströmming – kiszone śledzie, którymi zajadają się Szwedzi, a których przełknięcie dla przeciętnego turysty stanowi niemałe wyznanie. Co ciekawe, w Szwecji bardzo często spożywa się posiłki na zewnątrz, dlatego można tam spotkać wielu ludzi jedzących śniadania w parku. Tradycją jest tu tak zwana fika, czyli wspólne posiłki w gronie znajomych, najlepiej przy kawie i bułeczce.

Tym, co może nas zdziwić po przyjeździe do Szwecji jest niemalże całkowity brak sklepów monopolowych. Alkohol nie jest dostępny również w typowych supermarketach czy mniejszych sklepikach ani na stacjach benzynowych. Nie oznacza to jednak, że nie pija się tam go wcale. Istnieją sklepy monopolowe, które są jednak dość skrzętnie ukryte, przy czym zakup wysokoprocentowych trunków jest zakazany. Możliwy jest natomiast zakup piwa, dlatego nie musimy obawiać się, że zabraknie nam spotkań towarzyskich. Ponadto pija się tam duże ilości kawy i mleka, co Szwedom w zupełności wystarcza.

Warto także zapoznać się z religią, jaką panuje w Szwecji. Dominujące jest tu wyznanie protestanckie, które liczy około 400 tysięcy wyznawców. Ponadto znajdziemy tu też baptystów, zielonoświątkowców oraz adwentystów. Spotkać można również katolików i muzułmanów. Pamiętajmy jednak, że jest to całkowicie świecki kraj, a jego tolerancja na wyznanie jest naprawdę ogromna, dlatego nie ma tu znaczenia, jaką religię wyznajemy. Poza tym według badań w Szwecji mieszka aż 64% ateistów, co robi ogromne wrażenie w porównaniu z Polską, w której odsetek niewierzących sięga zaledwie kilku procent.

Podsumowując, Szwecja to kraj bardzo przyjazny turystom, w którym spotkamy ludzi zupełnie innych niż na co dzień. Warto go odwiedzić, żeby poznać trochę odmienną kulturę i spróbować nowych rzeczy. Wszystko to przypieczętują piękne widoki i rześkie powietrze, które pomogą wypocząć i nabrać sił.